Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       ROZUMIEM

Buldog Francuski Niebieski – Wszystko, co musisz wiedzieć

Buldog Francuski Niebieski – Wszystko, co musisz wiedzieć

Szary buldog francuski z pewnością potrafi przyciągnąć wzrok na ulicy. Kolor jego sierści budzi również wiele kontrowersji. Obok buldoga francuskiego o niebieskim umaszczeniu nie można przejść obojętnie. Jeżeli zawsze podobał Ci się buldog francuski blue i chciałbyś dowiedzieć się o jego umaszczeniu czegoś więcej to ten artykuł, z pewnością pozwoli Ci zgłębić tę tematykę!

Historia buldoga francuskiego

Buldog francuski zdobywa coraz większą popularność nie tylko na świecie, ale również w  Polsce. Jego uroczy wygląd, uszy nietoperza oraz charyzmatyczna osobowość nieustannie przyciągają rzeszę fanów tejże rasy. Co ciekawe buldogi francuskie, pomimo swej nazwy, nie pochodzą z Francji. Jak się okazuje, buldog francuski, ma długą i zawiłą historię swojego pochodzenia. Jeśli jesteś ciekawy początków i drogi Francuzów na szczyt – Odkryj Historię Buldoga Francuskiego.

Rozcieńczanie koloru umaszczenia

Buldog francuski niebieski posiada tzw. gen blue. Powoduje to rozcieńczenie czarnego pigmentu i w efekcie sierść Francuza przybiera kolor postrzegany przez nas jako szary bądź lekko niebieski.

Jak to możliwe?

Cząsteczki melaniny, która odpowiedzialna jest za kolor, zbijają się w większe bryły tak bardzo, że wizualnie tworzy się kolor szary. Warto wspomnieć, że gen ten nasila się przy wielopokoleniowym kojarzeniu ze sobą psów koloru niebieskiego. Z pokolenia na pokolenie bryłki eumelaniny, czyli ciemnego barwnika, są coraz większe, a tym samym oczy i kolor sierści psa, stają się coraz jaśniejsze.

buldog francuski szczeniak blue

Buldog Francuski Blue – problemy

Świadomy opiekun psa to najlepszy opiekun.

Nie inaczej sytuacja się ma w przypadku posiadaczy szarych buldogów francuskich. Kilka ważnych faktów, dotyczących zdrowia i problemów zdrowotnych tych małych czworonogów.

Buldog francuski niebieski, z nadmiernym wzmocnieniem genu blue, może mieć następujące problemy zdrowotne:

  • łysienie i łamliwość włosa, spowodowane „rozsadzeniem” łodygi włosa w wyniku zbrylenia cząstek pigmentu,
  • ślepota w wyniku nadmiernego łączenia psów z genem blue,
  • liczne problemy skórne (np. CDA – alopecia),
  • wypadanie i łamliwość włosów oraz liczne zapalenia skóry

Wystąpienie tego rodzaju schorzeń jest najbardziej prawdopodobne przy krzyżowaniu dwóch niebieskich buldogów francuskich. Jeżeli są one dodatkowo z rodziny wielopokoleniowej, w której często krzyżowane były psy z genem blue, wówczas pewność trudności zdrowotnych jest praktycznie 100%.

Cel uświęca środki, czyli oszustwo hodowców

Hodowcy, aby osiągnąć gen blue, często krzyżują różne rasy m.in. Amstaffy, u których niebieskie umaszczenie jest akceptowane.

Amerykański Staffordshire Terrier (Amstaff)

Prowadzi to nie tylko do zaburzenia czystości rasy, ale także do zmiany wyglądu buldoga. Wyraźnie zaznaczona kufa, długie i szeroko rozstawione łapy – to tylko przykłady widocznych zaburzeń proporcji u buldogów francuskich z szarym umaszczeniem. Często po połączeniu psów różnych ras z buldogiem, zdecydowanie zwiększa on swoją maksymalną wagę.

Waga buldoga francuskiego powinna oscylować w granicach 8-14 kg w zależności od płci. Psy z genem blue często mieszczą się w granicach 16-20 kg. Jest to oczywisty problem! Stawy buldogów nie są przystosowane do znoszenia większych ciężarów, dlatego można się spodziewać późniejszych znacznych problemów z ich zdrowiem w tym zakresie. Warto pamiętać także, że Francuzy mają skłonność do przybierania na wadze.

Często wybierając buldoga francuskiego, kierujemy się jego łagodnym usposobieniem. Niestety niekontrolowane łączenie ras nie daje żadnej gwarancji co do charakteru naszego pupila.

Genetyka a umaszczenie psa

Z pewnością nie raz widziałeś psy o przeróżnym umaszczeniu. Pomimo tak szerokiego spektrum koloru sierści psów, istnieją tylko dwa podstawowe i naturalne pigmenty, które określają ubarwienie sierści Twojego pupila. Są to eumelanina (czarny) i feomelanina (rudy).

  • Podstawowy kolor sierści psa warunkują melanocyty. Im więcej melaniny, tym ciemniejszy kolor sierści czworonoga.
  • Produkcja melaniny nie zawsze odbywa się w jednakowym tempie na całej długości włosa, toteż można zauważyć, że część łodygi włosa może mieć słabsze zabarwienie niż sam jego czubek.

I chociaż bez wątpienia niebieski buldog francuski ma wyjątkowe umaszczenie, Związek Kynologiczny w Polsce nie uznaje buldogów francuskich z genem blue, jako wzorca rasy.

Oficjalny wzorzec FCI Buldoga Francuskiego znajdziesz TUTAJ.

Czy wiedziałeś, że istnieją różne rodzaje niebieskiego umaszczenia u buldogów francuskich?

Niebieskie umaszczenie buldogów francuskich może mieć różne odcienie i rodzaje. Najczęściej takie umaszczenie pupila nazywane jest szarym lub mysim. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi, możliwymi odmianami tego koloru sierści.

Buldog Francuski Blue Merle

Według wielu jest to najrzadszy i najbardziej egzotyczny rodzaj umaszczenia, jaki można spotkać.

buldog francuski blue merle

Według wielu jest to najrzadszy i najbardziej egzotyczny rodzaj umaszczenia, jaki można spotkać. Dzięki połączeniu wielu różnych plam, smug i odcieni, ich wygląd z pewnością, przyciąga wzrok przechodniów podczas spaceru.

Aby urodził się Buldog Francuski w tym umaszczeniu, musi być on wynikiem krzyżowania buldożka z innymi rasami. Z powstałego potomstwa wybierane są te, które są najbardziej podobne do typowego szczeniaka, a następnie sprzedawane jako rasowe buldogi francuskie merle.

Buldogi francuskie Merle mają wiele problemów zdrowotnych:

  • głuchota,
  • ślepota,
  • mikroftalmia (niedorozwój gałki ocznej lub też jej brak), a nawet syndrom śmiertelnej bieli („lethal white”), który bardzo często prowadzi do licznych zgonów jeszcze w życiu płodowym.

Bulog Francuski Blue Fawn

buldog francuski blue fawn

Rodzaj tego umaszczenia jest dość stonowany, a jego rzeczywisty kolor można określić jako płowy. Gen odpowiadający za tak wyjątkowy kolor psa zwany jest pręgowanym bądź tygrysim. Uaktywnia się w okolicach uszu, oczu i na plecach. To właśnie tam, niebieskie psy rasy buldog francuski, mają kolor szary.

Buldog Francuski Blue Pied

buldog francuski blue pied

Stworzenie tego rodzaju buldoga francuskiego jest niesłychanie trudne, dlatego możliwe, że nigdy nie spotkałeś go na swojej drodze. Taki kolor umaszczenia można uzyskać po połączeniu białych buldogów francuskich z takimi o czysto niebieskim umaszczeniu. Typowy francuz posiadający takie umaszczenie ma jasną klatkę piersiową, nogi oraz policzki.

Buldog Francuski Blue Brindle

Umaszczenie tego rodzaju jest niebiesko-szare i posiada swoiste pręgi, zwykle nazywane jest pręgami tygrysimi. Wyjątkowości tej odmianie umaszczenia, dodają ich niesamowite oczy. W przeciwieństwie do większości buldogów francuskich mają one oczy koloru żółtego, brązowego lub nawet niebieskiego.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem niebieskiego buldoga francuskiego? Podpowiemy Ci, jak prawidłowo o niego zadbać.

Regularna pielęgnacja to podstawa! 🛁

Ważne, aby kąpać Francuza przynajmniej 4 razy w roku. Dodatkowo regularne czesanie małego przyjaciela, pozwoli pozbyć się brudu oraz kurzu z futra, zmniejszyć linienie a dodatkowo wpłynie na ładny wygląd sierści.

Zadbaj, by Twój francuski piesek miał odpowiednią dietę 🥩

Wiedziałeś, że to co zjada Twój pupil, może znacząco wpływać na wygląd jego sierści? Zdrowa żywność z wysokiej jakości składnikami oraz zdrowe tłuszcze występujące w mięsie i olejach są najlepsze dla Twojego buldoga.  Nie wiesz, co możesz serwować swojemu buldogowi? Koniecznie sprawdź 10 Najlepszych Owoców dla psa!

Dobrze dobrane menu 🥕

Choć oferta jedzenia dla psów, stale poszerza się o nowe i dobre pozycje, warto odpowiedzialnie wybierać menu dla psiego przyjaciela. Odpowiednio dobrana dieta psa wpłynie na dobrą kondycję oraz wygląd, ale też da mu dużo energii do zabawy z Tobą! Następstwem niewłaściwego żywienia mogą być nadmierne gazy, które są jedną z częstych przypadłości Francuzów. Dowiedz się, dlaczego buldogi pierdzą i przeczytaj kilka cennych informacji i wskazówek.

Świadomość to pierwszy krok do posiadania szczęśliwego buldoga francuskiego

Nie sposób nie zgodzić się z tezą, że buldog francuski staje się jedną z najpopularniejszych psich ras w ostatnich latach. Ich umaszczenie, wygląd, a także niesamowity charakter – powodują, że coraz częściej decydując się na zakup psa, wybieramy właśnie buldoga francuskiego.

Warto pamiętać, że kolor niebieski sierści nie jest uznany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną – FCI. Powodem jest szereg chorób, którymi może być obciążony Francuz z takim umaszczeniem. Dlatego właśnie standard rasy nie uznaje buldogów z genem blue.

Jednak czy te wytyczne powstrzymują pseudohodowców przed kojarzeniem buldogów francuskich w kolorze szarym? Nic z tych rzeczy. To w dużej mierze niewłaściwe praktyki hodowlane są przyczyną szeregu powikłań zdrowotnych u niebieskich buldogów francuskich. Popyt napędza podaż i ta zasada działa również tutaj. Nieuczciwi hodowcy na pierwszym miejscu stawiają zysk, a nie zdrowie i dobro żywych stworzeń.

Co dzieje się ze szczeniętami, które mają wady? Należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie są zdrowe i doskonałe, a tylko takie sprzedawane są przez nieuczciwych hodowców na portalach ogłoszeniowych.

Zanim kupisz swojego wymarzonego Francuza, postaraj się dokładnie zapoznać z hodowcą oraz jego działalnością. Należy dodać, że chociaż szanse na genetyczne i dziedziczne problemy medyczne spadną u renomowanego hodowcy, nigdy nie znikną całkowicie. Niestety, nie możemy mieć pewności, o jakim zdrowiu będzie nasz buldog francuski. Może to zależeć od wielu czynników i nie być związane zupełnie z ich umaszczeniem.

Zanim wybierzesz buldoga francuskiego

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem Francuza, wybierz odpowiedzialnie psa i hodowlę. Nie wspieraj nieuczciwych hodowców, którym zależy tylko i wyłącznie na zysku. Możesz również uratować i dać dom jednemu z buldogów, które są pod opieką Fundacji Załoga Buldoga lub Dom Buldoga.

Podejmując decyzję o zakupie bądź będąc posiadaczem Francuza, należy być przygotowanym, że prędzej czy później mogą pojawić się u psa dolegliwości, które należy skonsultować z weterynarzem. Buldogi są częstymi pacjentami gabinetów weterynaryjnych. Dorosłe psy mogą posiadać różnego typu schorzenia zdrowotne, które wymagają długotrwałego leczenia.

Pies to ogromna odpowiedzialność i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Dlatego należy o niego dbać, właściwie karmić i kontrolować jego zdrowie. Wówczas z pewnością uda się uniknąć wielu niepożądanych dolegliwości. Twój buldog francuski odwdzięczy Ci się za taki trud, będąc codziennym kompanem i przyjacielem. W końcu szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel 😊

1 komentarz do “Buldog Francuski Niebieski – Wszystko, co musisz wiedzieć”

Dodaj komentarz