Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       ROZUMIEM

Dlaczego buldogi francuskie są popularne? 5 powodów, dlaczego opanowały świat

Dlaczego buldogi francuskie są popularne? 5 powodów, dlaczego opanowały świat

Popularność buldogów francuskich cały czas rośnie! W Ameryce to druga najpopularniejsza rasa również w Polsce ich popularność stale wzrasta. Co ciekawe, Buldog francuski był trzecią najczęściej wyszukiwaną frazą związaną z psami w 2020 roku.

Dlaczego buldogi francuskie są popularne? Co sprawiło, że buldogi francuskie podbiły serca ludzi? Sprawdźmy, co stoi za ich ogromną popularnością!

Historia rasy

historia buldoga francuskiego

Na początek warto zapoznać się z historią rasy. Buldogi francuskie są dosyć młodą odmianą. Geneza jej powstania nie jest niestety do końca znana.

Historia Buldoga Francuskiego – w skrócie

🐶 Buldog Francuski pierwotnie pochodził z Anglii, gdzie „Toy Buldogi” były ulubionymi zwierzakami koronczarek w Nottingham. Ich rozmiar sprawił, że były idealnymi ocieplaczami na kolana. Okazywały się przydatne także w gonieniu szczurów.

🐶 Wraz z nadejściem Rewolucji przemysłowej maszyny wyparły pracę rzemieślników (szczególnie tkaczy). W poszukiwaniu pracy zaczęli przenosić się do Normandii we Francji, gdzie koronki nadal wykonywano ręcznie i zabrali ze sobą psy.

historia buldoga francuskiego

🐶 Szybko podbiły serca Francuzów! Cieszyły się popularnością w kręgu artystów, aktorów, pisarzy w Paryżu oraz bogatych Amerykanów odwiedzających miasto. 

🐶 Buldogi dotarły za ocean, a rasa została oficjalnie uznana w 1898 roku przez American Kennel Club (AKC).

Poznaj pełną historię buldoga francuskiego tutaj!

Najpopularniejsze rasy psów

Buldogi francuskie są już o krok od osiągnięcia miana najpopularniejszego psa w Stanach Zjednoczonych.

W rankingu przeprowadzonym przez American Kennel Club pod koniec 2020 roku Frenchie zajęły drugie miejsce. Psem, który cieszy się największą sławą niezmiennie od 30 lat, jest Labrador.

Buldog francuski i Golden
Buldog francuski i Golden retriever

Niektóre źródła podają, że Buldogi francuskieczwartą najpopularniejszą rasą na świecie. Przed nimi plasują się jedynie Owczarki niemieckie, Labradory oraz Golden Retrievery.

Nowojorczycy szczególnie pokochali Buldogi francuskie, bo to właśnie one zostały najpopularniejszym psem Nowego Jorkurankingu ras AKC 2020!

Co łączy dawnych i współczesnych właścicieli Francuzów?

Dlaczego buldogi francuskie są popularne?

5 powodów, dlaczego buldogi francuskie opanowały świat

Usposobienie

Buldog Francuski to pies o idealnym usposobieniu dla przeciętnego człowieka żyjącego w dzisiejszym świecie. Większość z nas jest zabiegana. Żyjemy w niewielkich mieszkaniach i często narzekamy na obniżenie nastroju, samotność i inne negatywne emocje. Nie mamy czasu na aktywności i oderwanie się od pędu życia codziennego.

Francuz nie potrzebuje do szczęścia długich i wymagających wędrówek. Wystarczy mu krótki spacer. Najważniejsza dla niego jest miłość i czułość. To piesek, który uwielbia się przytulać. Jest bardzo kochany i z pewnością poprawi nam nastrój po ciężkim dniu w pracy. Buldogi francuskie są zabawne, wesołe i łatwo dogadują się z dziećmi.

Francuzi stali się popularni wśród paryskiej bohemy, ponieważ są absolutnie urocze i towarzyskie. Psi rodzice mogą z łatwością zabrać szczeniaka do kawiarni lub restauracji, ponieważ buldogi francuskie nie są agresywne w stosunku do nowych ludzi. 

Wychowanie i adaptacja

Koronkarze z łatwością mogli pracować w warsztatach, podczas gdy buldogi francuskie były w środku, ponieważ Buldogi Francuskie są bardzo elastyczne i potrafią dostosować się do różnych sytuacji i rodzin. Nie są psami, które zniszczą wszystko wokół siebie.

Buldogi francuskie dobrze adaptują się do otaczającej rzeczywistości i nowego środowiska. Bez problemu odnajdą się w mieszkaniu i uszanują porządek w nim.

Osoby pracujące w domu mogą być pewne, że ich Francuz nie będzie im przeszkadzał w godzinach pracy, ale będzie przy nich w przerwie.

Niektórzy zabierają swojego buldoga francuskiego do pracy. To pies bardzo grzeczny, więc nigdy nie spowoduje szkód materialnych. Są też niewielkie, więc można je zabrać tak naprawdę wszędzie.

Wielkość

Buldogi Francuskie po prostu kompaktowe! Zyskały popularność również przez fakt, że można zabrać je do restauracji lub w inne miejsca publiczne. Są spokojne, grzeczne i małe, więc nie sprawiają nikomu problemu. Kochają towarzystwo i nie lubią rozstawać się ze swoim człowiekiem. W razie potrzeby nie ma problemu, aby po prostu wziąć go pod pachę 🙂

Celebryci

Do wybuchu popularności Buldogów francuskich z pewnością przyczynili się celebryci. Hugh Jackman, Reese Witherspoon czy Martha Stewart publicznie pokazywali się ze swoimi Francuzami. Nawet słynny twardziel Dwayne “The Rock” Johnson upodobał sobie buldoga francuskiego.

Dwayne Johnson i Hobbs
Dwayne Johnson i Hobbs
Hugh Jackman i Dali - nazwany na cześć Salvadora Dali
Hugh Jackman i Dali – nazwany na cześć Salvadora Dali
Martha Stewart oraz buldogi Francesca i Sharkey

W lutym 2021 doszło do porwania 2 z 3 buldogów Lady Gagi (pisaliśmy o tym na naszym Facebooku). Artystka ogłosiła, że oferuje 500.000$ za znalezienie jej psów. Buldogi francuskie Lady Gagi na szczęście się odnalazły! Takie akcje medialne również przyczyniły się do rozwoju popularności i rozpoznawalności rasy.

Francuzy na polskim podwórku

Najpopularniejszą właścicielką buldogów francuskich jest bezapelacyjnie Małgorzata Rozenek-Majdan. Perfekcyjna Pani Domu ma aż trzy psy: dwa Francuzy o imionach Sisi i Lili oraz buldoga angielskiego, George’a.

Sztuka

Kolejnym fenomenem Frenchie jest eksponowanie rasy w sztuce. Od drogich antyków po kiczowate pocztówki, wizerunki buldogów francuskich ozdabiają wszelkiego rodzaju przedmioty, zarówno cenne, jak i zwyczajne.

Ekspert sztuki Gary Bachman mówi, że od końca XIX wieku do lat 30. był to pies najczęściej przedstawiany na obrazach, plakatach, rzeźbach, porcelanie, biżuterii, ozdobach kapturów, kryształowych karafkach i wszelkiego rodzaju przedmiotach kolekcjonerskich.

Oto kilka z nich:

„Dżentelmen” Adolf Dietrich, rok 1928

Buldog francuski wykonany przez jubilerów Domu Faberge na przełomie XIX i XX wieku. Klejnot prawdopodobnie należał do Tatiany, córki Mikołaja II i przedstawia jej ulubionego psa Ortipo. Wspominaliśmy o tej parze przy okazji historii buldoga francuskiego.

Vintage lampka przypominająca buldoga francuskiego. Wykonana z porcelany między 1920, a 1930 rokiem. Cena – 695€  

Wady buldogów francuskich

Nie ma psów doskonałych i bezproblemowych. Każda rasa boryka się z różnego rodzaju schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Buldogi francuskie muszą być otoczone szczególną opieką, ponieważ jest to delikatna rasa. Najczęstsze schorzenia, które dotykają Francuzów to między innymi:

  • problemy z oddychaniem
  • choroby oczu
  • choroby skóry
  • reakcje alergiczne na składniki pokarmu (najczęściej jest to nietolerancja pewnych źródeł białka)
  • rasa jest szczególnie podatna na przegrzanie

Buldogi francuskie to delikatne psy, które trzeba otaczać szczególną opieką. Nic więc dziwnego, że wielu z nas traktuje je jak własne dzieci.

buldog francuski szczeniak blue

Jeśli jesteśmy właścicielem Buldoga Francuskiego Blue, możemy mieć styczność z następującymi problemami:

  • łysienie
  • łamliwość włosa
  • ślepota
  • problemy skórne
  • zapalenia skóry

Schorzenia te spowodowane są wzmocnieniem genu blue.

Pierdzenie to najgorszy minus buldoga francuskiego. Nadmiar gazu może skutecznie utrudnić przebywanie obok futrzanego przyjaciela. Warto wiedzieć, dlaczego buldogi pierdzą i jak można go od tego powstrzymać.

Nieuczciwi hodowcy – zmora Buldogów francuskich

Wielu właścicieli hodowli wykorzystuje popularność rasy tylko i wyłącznie dla własnego zarobku. Krzyżują oni Francuza z innymi rasami, na przykład Amstaffem w wyniku czego powstaje pies o zaburzonych proporcjach. Takie mieszańce często ważą zdecydowanie za dużo. Stawy Buldogów francuskich nie są przystosowane do utrzymywania 20 kg ciała.

Często krzyżują oni niebieskie buldogi, co jest równoznaczne z stuprocentowym wystąpieniem chorób i problemów opisanych wyżej. Jeśli połączymy dwa buldogi francuskie blue, możemy być absolutnie pewni, że piesek będzie schorowany.

Należy unikać fałszywych i nieuczciwych hodowców. Ich jedynym celem jest zarobek i wykorzystanie popularności rasy. Nie liczą się dla nich uczucia i stan zdrowia psiaków 😔

Podsumowanie – czy warto podążać za trendem i polubić się z Buldogiem francuskim

Oczywiście, że tak! Buldog francuski to naprawdę wyjątkowa rasa. To futrzak o ogromnym sercu, który jest bardzo zżyty ze swoim właścicielem. Jeśli jesteśmy w stanie dać mu wiele miłości i czułości, to pies, który z pewnością da każdemu wiele radości. Warto jednak dobrze wybrać hodowlę i sprawdzić jej wiarygodność. Ogromna popularność Buldogów francuskich nie powinna nikogo dziwić, ponieważ to piesek idealny we współczesnym świecie.

A Wy za co kochacie buldogi francuskie?

Dodaj komentarz