Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       ROZUMIEM

Dlaczego buldogi pierdzą? Przyczyny i rozwiązania

Dlaczego buldogi pierdzą? Przyczyny i rozwiązania

Siedzicie razem na kanapie, gdy nagle w powietrzu zaczyna unosić się obrzydliwy gaz… Czy zapomniałeś wynieść śmieci? Nie, to tylko Twój Buldog.

Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, dlaczego buldogi pierdzą tak okropnie? Pierdzenie buldoga francuskiego jest prawdopodobnie jedną z najbardziej irytujących cech tej rasy. Inne czworonogi również są znane ze swoich pierdów m.in. buldog angielski, mops i bokser.

Chociaż kilka pierdów od czasu do czasu może być nawet zabawnych, humor słabnie, gdy staje się to nieustającym problemem. Nadmierna ilość gazu może uniemożliwić przebywanie w pobliżu Francuza.

Dlaczego więc buldogi francuskie tak bardzo pierdzą? Co możesz z tym zrobić? Powstrzymanie dręczyciela przed gazami może być łatwiejsze, niż myślisz.

Dlaczego buldogi francuskie pierdzą? 

Anatomia rasy 

Najczęściej buldogi pierdzą z powodu anatomii swojej rasy

Buldogi francuskie są bardziej narażone na problemy trawienne i gazy niż inne rasy ze względu na ich wyjątkowo nadwrażliwe żołądki, które nie trawią skutecznie jedzenia.

Naukowe wyjaśnienie, dlaczego buldogi francuskie cierpią z powodu tego problemu. Publikacja naukowców z Uniwersytetu Cambridge: Wpływ różnych źródeł białka na metabolity fermentacyjne i strawność składników odżywczych u psów z brachycefalią

Aerofagia (połykanie powietrza)

Kształt czaszki także wpływa na spożycie pokarmu. Krótki nos i płaski pysk buldoga utrudniają mu jedzenie w odpowiednim tempie. Buldog ciężko pracuje, aby oddychać podczas jedzenia i picia. 

Wiele Bulw ma tendencję do zbyt szybkiego jedzenia, co powoduje połykanie powietrza podczas konsumpcji. Zbyt dużo powietrza wdychanego przez usta podczas jedzenia spowoduje, że więcej powietrza wydostanie się z zaplecza buldoga… w postaci niesmacznie pachnących gazów. 

Jeśli Twój buldog zbyt szybko pochłania pokarm – wypróbuj miskę spowalniającą jedzenie

Brak ćwiczeń i otyłość

Otyły Francuz ma większą skłonność do pierdzenia — im bardziej otyły buldog francuski, tym bardziej jest podatny na problemy z gazami.

Buldogi zazwyczaj mają w sobie dużo energii i chcą aktywnego stylu życia. Regularne ćwiczenia lub długie spacery poprawią ogólny stan zdrowia psa i pomogą zachować dobrą formę.

Odpowiednia dawka ruchu poprawi funkcje trawienne buldoga. Organizm zdrowego buldoga łatwiej rozkłada pożywienie i przekształca składniki odżywcze w dobrą energię.

Nie oznacza to, że pierdnięcia ustaną, ale jest to krok we właściwym kierunku.

Brak ruchu = zwiększona liczba bąków buldoga


Wrażliwość na żywność lub alergia

Regularne wzdęcia mogą wskazywać, że Twój Francuz jest wrażliwy na określony pokarm. Wiele psów jest wrażliwych lub uczulonych na białko wołowe, mięso z kurczaka lub nabiał.

Jeśli tak jest w przypadku Twojego Francuza, jego przewód pokarmowy jest zdenerwowany i powoduje bulgotanie brzucha, wzdęcia, a czasami biegunkę po spożyciu jednego z tych pokarmów.

Alergia może objawiać się także dolegliwościami skórnymi, takimi jak swędzenie i wysypka.

Jakie pokarmy powodują pierdzenie buldoga?

Jeśli obserwujesz swojego buldoga, zauważyłeś na pewno, że niektóre pokarmy powodują u niego większe wzdęcia i gazy niż inne. Nieodpowiedni dla zwierzaka pokarm to główny powód, dla którego buldogi pierdzą.

Pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu zmniejszenia problemów z gazami u psiego przyjaciela, jest skontrolowanie jego diety.

Niska jakość karmy dla psów

Jesteś tym, co jesz! Dotyczy to tak samo ludzi, jak i naszych Francuzów. Unikaj niskiej jakości, taniej, komercyjnej karmy dla psów. Buldogi mają wrażliwe żołądki, a tania karma na pewno jest tania z powodu swojej jakości.

Unikaj gotowych karm mokrych i suchych, w których znajdują się:

  • Ekstrakty z mięsa: wybieraj jedzenie z prawdziwym mięsem
  • Mączka drobiowa
  • Konserwanty (BHA i BHT)
  • Gluten
  • Syrop kukurydziany
  • Biała mąka.

Nadmierne spożycie węglowodanów

Wiele komercyjnych, wysoko przetworzonych karm dla psów zawiera nadmiar węglowodanów. W większości karm dla psów jest zbyt wiele kukurydzy i pszenicy. Skrobia i cukry zawarte w węglowodanach mogą fermentować, co oznacza wielką gazowość.

Jedzenie ze stołu

Może być trudno oprzeć się prośbie błagającego Francuza, ale poczęstowanie go ludzkim jedzeniem to pewny sposób na wywołanie gazu. Dlaczego?

  • Większość ludzkiego jedzenia zawiera zbyt wiele węglowodanów dla psa
  • Jedzenie dla ludzi jest znacznie bardziej słone niż karma dla psów.
  • Pizza, frytki i inne tłuste przysmaki z ludzkiego stołu nie wpłyną korzystnie na żołądek psa
  • Pikantne potrawy są zdecydowanie nie do przyjęcia dla Twojego Buldoga.

Produkty mleczne

Psy również mogą nie tolerować laktozy. Podawanie buldogowi mleka, sera czy lodów może zrujnować jego żołądek! Buldogi ze swoimi wrażliwymi żołądkami nie powinny dostawać produktów mlecznych. Większość produktów mlecznych może powodować wzdęcia, a co za tym idzie – bardzo nieprzyjemne zapachy!

Żywność ulegająca fermentacji

Fasola, kapusta, kalafior, brokuły i rośliny strączkowe to tylko kilka przykładów żywności podlegającej fermentacji. Oznacza to, że mogą powodować nadmierne wydzielanie gazów. Nie podawaj ich swojemu Francuzowi.

Żywność o wysokiej zawartości błonnika

Pokarmy bogate w błonnik często potrzebują więcej czasu niż zwykle na przetworzenie przez układ trawienny, co powoduje ich fermentację i produkcję gazów. Produkty takie jak dynia, jabłka lub ryż mogą być przyczyną bąków. Błonnik wspomaga trawienie i jest dla psów dobry, jednak pamiętaj o zachowaniu umiaru.

Nieświeże jedzenie

Niestety, często jest tak, że psy mają apetyt na wszystko. Niektóre z nich mogą zjeść nawet zgniłe i zepsute jedzenie. Zawsze upewnij się, że karmisz swojego psiaka świeżą karmą i sprawdzaj datę ważności pokarmu, zanim pozwolisz mu go zjeść.

Jak mogę to powstrzymać?  

Odpowiednia dieta 

Aby skutecznie i długotrwale rozwiązać problem wzdęć u buldoga francuskiego, należy wziąć pod uwagę jego dietę. Możesz zadać sobie następujące pytania: 

  • Czy karma mojego psa jest lekkostrawna? 
  • Czy ta karma zawiera ważne witaminy i minerały? 
  • Czy jedzenie zawiera dużo skrobi lub ziaren? 
  • Czy mój pies ma wzdęcia także po innym rodzaju jedzenia? 
  • Czy mój pies jest uczulony lub nadwrażliwy? 

Dieta jest kluczowa dla zdrowia i prawidłowego trawienia Twojego buldoga. Sposób odżywiania to zwykle najlepszy sposób na uniknięcie wzdęć. 

Dla większości psów kluczem do prawidłowej diety jest unikanie jedzenia nabiału oraz złych węglowodanów (soi, kukurydzy i pszenicy).

Dobrej jakości karma dla psów 

Dobra karma powinna zawierać następujące składniki:

  • Białko
  • Dobre węglowodany i zboża z owoców, warzyw, ryżu, owsa i jęczmienia 
  • Zdrowe tłuszcze zawarte w mięsie i olejach (omega-3, omega-6, oleje rybne) 
  • Witaminy i minerały 
  • Wodę 

Dobrze karmiony pies ma zdrowy przewód pokarmowy i silny układ odpornościowy. Pamiętajmy jednak, że żaden pies nie jest taki sam, także, jeśli chodzi o żywienie. 

Nie bój się eksperymentować z różnymi rodzajami żywności. Fakt, że Twój pies wydaje się wrażliwy na określony rodzaj karmy, nie oznacza, że musi jeść karmę hipoalergiczną. 

Błonnik 

Pokarmy zawierające dużo błonnika mogą być bardzo pomocne w regulacji układu pokarmowego psa. Należą do nich: 

  • brązowy ryż, otręby – możesz wymieszać niewielką ilość z karmą
  • świeże warzywa: marchew, fasolka szparagowa (po obróbce termicznej) – sprawdzą się jako smakołyki
  • jabłko – ten owoc to 1 z 10 SuperFood dla Twojego psa! Podawaj pokrojone na kawałki jako przekąskę. Poznaj kolejne 9 z 10 Najlepszych Owoców dla Psa

Pamiętaj! Co za dużo, to nie zdrowo. Dostarczaj psu odpowiednią ilość błonnika. Zbyt duże spożycie błonnika może powodować wiele problemów np. biegunki u Twojego psa.

Zioła

Niektóre z ziół mogą poprawić trawienie psa. Należą do nich:

  • kardamon
  • rumianek
  • kozieradka
  • mięta pieprzowa
  • koper włoski

Okazuje się, że buldogi francuskie chętnie jedzą koperek 😄 

Jogurt

Mimo, że psy nie tolerują laktozy, zazwyczaj mogą tolerować jogurt, ze względu na żywe kultury jogurtu, które pomagają w trawieniu.

Jedna łyżka jogurtu może wystarczyć, aby załatwić sprawę. Wymieszaj jedną łyżkę stołową jogurtu z karmą swojego buldoga.

Leki

Jest kilka leków, które mogą Ci pomóc, jeśli uważasz, że problem jest na tyle duży. Przed zastosowaniem któregoś z nich skonsultuj się z weterynarzem.

  • Suchy węgiel aktywowany
  • Probiotyki
  • Simetikon
  • Octan cynku
  • Ekstrakt Z Juki Schidigera

Zmiana diety mojego Buldoga

Zmiana karmy powinna odbywać się stopniowo z uwzględnieniem tzw. okresu przejściowego. Ma on za zadanie przyzwyczajenie się organizmu, a szczególnie układu pokarmowego do nowego pokarmu.

Dzięki temu ryzyko bólu brzucha, biegunek czy wymiotów jest zminimalizowane. Przewód pokarmowy Buldoga jest szczególnie wrażliwy i potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego pokarmu.

Wprowadzanie nowego pokarmu

Jeśli zmieniamy gotową karmę mokrą lub suchą należy stosować zasadę mieszania:

Karma „stara”Karma „nowa”
pierwsze
2-3 dni
75% 25%
następne
2-3 dni
50% 50%
kolejne
 2-3 dni
25%75%

W następnym tygodniu żywimy psa według nowych zasad lub nową karmą.

Najważniejsza jest obserwacja psa przez pierwsze 14 dni, w którym mogą wystąpić niepokojące objawy. Czas ten jest zmienny i może zależeć od czynników indywidualnych.

Warto pamiętać, że im dłużej karmiliśmy naszego Buldoga jednym rodzajem karmy, tym dłużej może potrwać przebieg zmiany odżywiania i dostrojenie się organizmu do nowego pożywienia.

Jeśli Twój Buldog jest psim seniorem, może częściej puszczać bąki. Metabolizm psa z wiekiem ulega przemianie i znacznie spowalnia. Zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze, skłonność do tycia dlatego modyfikacji powinna ulec także psia dieta.

Nie możesz całkowicie powstrzymać swojego buldoga przed bąkami, ale wiesz już, co może wpływać na ich nadmierną produkcję. Pamiętaj, że odpowiednio odżywiony i zdrowy buldog to szczęśliwy buldog. Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu dla swojego psiaka, a na pewno Ci za to podziękuje. 

2 komentarze do “Dlaczego buldogi pierdzą? Przyczyny i rozwiązania”

Dodaj komentarz