Uzębienie u psa – dlaczego warto o nie dbać?
Zacznijmy od dobrych informacji. Psie ząbki wykazują mniejszą podatność na próchnicę. Z tego powodu rzadziej spotykamy się z żółtymi przebarwieniami lub nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pyszczka naszego czworonożnego przyjaciela.
Nie lekceważmy czyszczenia zębów naszego psiaka, ponieważ mogą wystąpić takie problemy, jak gromadzenie się kamienia nazębnego lub zapalenie dziąseł. W takich sytuacjach niezbędna jest już wizyta u weterynarza.
Zaniedbane uzębienie może prowadzić do poważnych chorób! Piesek jest narażony na:
- brak apetytu
- chudnięcie
- apatię
- wypadanie zębów
- stany zapalne, a chorobotwórcze bakterie mogą przenieść się ze śliną do wnętrza organizmu.
Podobnie jak w przypadku ludzi, te psie problemy z zębami mogą w rzeczywistości prowadzić do zagrażających życiu infekcji i problemów, w tym chorób serca, wątroby i nerek. Zaniedbane uzębienie to także ogromny ból dla psiaka, którego z pewnością chcielibyśmy mu oszczędzić. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych reguł i działanie profilaktyczne.
Jak dbać o psie zęby?
Dbaj o zęby szczeniaka — w przyszłości Twój pies będzie miał zdrowe uzębienie
Każdy miłośnik psów jest świadomy tego, że szczeniaki są najbardziej podatne na naukę i łatwiej przyswoić im nowe nawyki, zachowania i przyzwyczajenia niż w wieku dorosłym. Właśnie dlatego powinniśmy czyścić zęby naszego psiaka już od najmłodszych lat. Zdecydowanie ułatwi nam to pielęgnację w przyszłości, a piesek również będzie przyjemniej znosił szczotkowanie ząbków.
Wskazówki 🐶
- Ważna jest częstotliwość mycia zębów — w okresie rozwoju należy poświęcić im większą uwagę, aby u dorosłego psa były silne i zdrowe,
- Warto szczotkować zęby szczeniaka w regularnych porach, tak aby po pewnym czasie przyzwyczaił się do tej czynności,
- Pamiętaj o nagradzaniu swojego pupila zdrowymi przysmakami. Wtedy z pewnością pielęgnacja zębów będzie dla niego przyjemniejsza!
Dobre odżywianie i odpowiednia karma kluczem do zdrowych zębów
Podobnie jak w przypadku ludzi, jakość psich zębów jest uzależniona od spożywanego pokarmu. Należy dbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Z pewnością pomoże to w zachowaniu zdrowego i silnego uzębienia.
Sucha karma jest lepszym wyborem niż mokra, ponieważ wilgotne jedzenie często przykleja się do zębów, powodując próchnicę. Suche i chrupiące jedzenie pomoże każdemu psiakowi w zachowaniu zdrowych i silnych ząbków.
Warto dostarczać psom naturalnych witamin w postaci zdrowych owoców – 10 najlepszych owoców dla psa.
Zabawki do żucia czyszczące zęby – połączenie przyjemnego z pożytecznym
Psy kochają zabawę! Rozrywkę i pielęgnację można połączyć, dając psu odpowiednią zabawkę. Pielęgnacja zębów w formie żucia i gryzienia zabawki z pewnością sprawi radość każdemu psiakowi. Odpowiednie zabawki mogą w pewnym stopniu zastąpić tradycyjne szczotkowanie, a jednocześnie zapewnią frajdę naszemu psu.
Korzyści ze stosowania kości i gadżetów do żucia ✅
- skutecznie oczyszczają zęby i ograniczają powstawanie płytki nazębnej,
- oczyszczają jamę ustną z bakterii,
- ograniczają powstawanie płytki nazębnej,
- zapobiegają powstawaniu próchnicy,
- wzmacniają wytrzymałość i siłę zębów.
Dodatkowo oszczędzamy czas i nerwy, ponieważ nie musimy codziennie szczotkować zębów. Niestety mało który pies lubi ząbkową pielęgnacje.
Samo żucie zabawek nie wystarczy, aby zapewnić stuprocentową ochronę. Regularne czyszczenie, szczotkowanie i kontrole są niezbędne, więc wykorzystywanie zabawek do żucia może być wyłącznie skutecznym zamiennikiem.
4. Początki szczotkowania zębów u psa
Jak wybrać szczoteczkę i pastę do zębów?
Szczoteczka – najlepszym rodzajem szczoteczki będzie ta z dwoma głowicami. Jeśli szczotki nachylone są pod kątem około 45 stopni, tym lepiej dla ząbków naszego psiaka.
Pasta – to ważne, NIE UŻYWAJ zwykłej ludzkiej pasty do zębów. Większość tradycyjnych produktów posiada fluor, który jest trujący dla psów. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć specjalne pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, które przeznaczone są specjalnie dla czworonogów. Możemy również sami stworzyć pastę na bazie kaolinów i oleju, na przykład z łososia.
Jak nauczyć i przyzwyczaić psa do szczotkowania zębów?
Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość!
- Dobrym rozwiązaniem jest mycie zębów o stałych godzinach. Najlepiej w porze, w której nasz psiak czuje się najbardziej komfortowo.
- Na początku musimy podchodzić do sprawy powoli i spokojnie. Jeśli pies zdenerwuje się podczas czyszczenia, powinniśmy przestać. Nawet w przypadku, kiedy nie skończyliśmy szczotkowania.
- Z każdym dniem możemy wydłużać czas mycia zębów i nagradzać naszego czworonożnego przyjaciela małymi nagrodami w postaci zdrowych smakołyków.
Trzeba pamiętać, że podczas szczotkowania zębów musimy być ostrożni i delikatni, aby nie zrazić psa do tej czynności.
Kiedy należy niezwłocznie udać się do weterynarza?
Niezależnie od tego, jak często szczotkujemy zęby naszemu pieskowi, wizyta kontrolna u weterynarza ze sprawdzeniem stanu uzębienia jest absolutnie niezbędna. Jednak są momenty, w których należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Jeśli zauważymy następujące objawy, spotkanie z weterynarzem powinno zostać zaplanowane błyskawicznie.
- nieświeży, nieprzyjemny oddech
- zmiany w nawykach żywieniowych
- skrobanie łapą po twarzy
- nadmierne ślinienie się
- wypadanie zębów
- ukruszenia, złamania i inne uszkodzenia zębów
- czerwone, opuchnięte i krwawiące dziąsła
- żółto-brązowa skorupa kamienia nazębnego wzdłuż linii dziąseł
Przeprowadzaj okresowe badanie stomatologiczne! Raz na jakiś czas zabieraj swojego psiaka do weterynarza na ogólne badanie stanu zębów i dziąseł. Lepiej zapobiegać niż leczyć. To odwieczna zasada, którą zna każdy i sprawdza się zarówno w przypadku ludzi, jak i psów.
Warto regularnie:
- myć psie zęby,
- kontrolować stan uzębienia,
- dbać o odpowiednie odżywianie czworonoga.
Zdrowy psiak, to szczęśliwy psiak. Działania profilaktyczne w zakresie czyszczenia uzębienia to także oszczędność dla naszego portfela. Zdecydowanie bardziej opłaca nam się inwestować w odpowiednią karmę, zabawki i akcesoria do mycia niż wydawać tysiące złotych na specjalistyczne i skomplikowane leczenie, które dodatkowo jest dla psa bardzo uciążliwe. Zadbajmy o zdrowie i samopoczucie naszych przyjaciół, tak jak oni dbają o to, abyśmy byli szczęśliwi i nie czuli się samotnie.