Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       ROZUMIEM

Jak dbać o psie zęby? 4 wskazówki

Jak dbać o psie zęby? 4 wskazówki

buldog francuski zęby

Uzębienie u psa – dlaczego warto o nie dbać?

Zacznijmy od dobrych informacji. Psie ząbki wykazują mniejszą podatność na próchnicę. Z tego powodu rzadziej spotykamy się z żółtymi przebarwieniami lub nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pyszczka naszego czworonożnego przyjaciela. 

Nie lekceważmy czyszczenia zębów naszego psiaka, ponieważ mogą wystąpić takie problemy, jak gromadzenie się kamienia nazębnego lub zapalenie dziąseł. W takich sytuacjach niezbędna jest już wizyta u weterynarza. 

Zaniedbane uzębienie może prowadzić do poważnych chorób! Piesek jest narażony na:

 • brak apetytu
 • chudnięcie
 • apatię
 • wypadanie zębów
 • stany zapalne, a chorobotwórcze bakterie mogą przenieść się ze śliną do wnętrza organizmu. 

Podobnie jak w przypadku ludzi, te psie problemy z zębami mogą w rzeczywistości prowadzić do zagrażających życiu infekcji i problemów, w tym chorób serca, wątroby i nerek. Zaniedbane uzębienie to także ogromny ból dla psiaka, którego z pewnością chcielibyśmy mu oszczędzić. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych reguł i działanie profilaktyczne.

Jak dbać o psie zęby?

Dbaj o zęby szczeniaka — w przyszłości Twój pies będzie miał zdrowe uzębienie

Każdy miłośnik psów jest świadomy tego, że szczeniaki są najbardziej podatne na naukę i łatwiej przyswoić im nowe nawyki, zachowania i przyzwyczajenia niż w wieku dorosłym. Właśnie dlatego powinniśmy czyścić zęby naszego psiaka już od najmłodszych lat. Zdecydowanie ułatwi nam to pielęgnację w przyszłości, a piesek również będzie przyjemniej znosił szczotkowanie ząbków.

Wskazówki 🐶

 • Ważna jest częstotliwość mycia zębów — w okresie rozwoju należy poświęcić im większą uwagę, aby u dorosłego psa były silne i zdrowe,
 • Warto szczotkować zęby szczeniaka w regularnych porach, tak aby po pewnym czasie przyzwyczaił się do tej czynności,
 • Pamiętaj o nagradzaniu swojego pupila zdrowymi przysmakami. Wtedy z pewnością pielęgnacja zębów będzie dla niego przyjemniejsza!

Dobre odżywianie i odpowiednia karma kluczem do zdrowych zębów

Podobnie jak w przypadku ludzi, jakość psich zębów jest uzależniona od spożywanego pokarmu. Należy dbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Z pewnością pomoże to w zachowaniu zdrowego i silnego uzębienia. 

Sucha karma jest lepszym wyborem niż mokra, ponieważ wilgotne jedzenie często przykleja się do zębów, powodując próchnicę. Suche i chrupiące jedzenie pomoże każdemu psiakowi w zachowaniu zdrowych i silnych ząbków.

Warto dostarczać psom naturalnych witamin w postaci zdrowych owoców – 10 najlepszych owoców dla psa.

jak dbać o psie zęby

Zabawki do żucia czyszczące zęby – połączenie przyjemnego z pożytecznym

Psy kochają zabawę! Rozrywkę i pielęgnację można połączyć, dając psu odpowiednią zabawkę. Pielęgnacja zębów w formie żucia i gryzienia zabawki z pewnością sprawi radość każdemu psiakowi. Odpowiednie zabawki mogą w pewnym stopniu zastąpić tradycyjne szczotkowanie, a jednocześnie zapewnią frajdę naszemu psu.

Korzyści ze stosowania kości i gadżetów do żucia

 • skutecznie oczyszczają zęby i ograniczają powstawanie płytki nazębnej,
 • oczyszczają jamę ustną z bakterii,
 • ograniczają powstawanie płytki nazębnej,
 • zapobiegają powstawaniu próchnicy,
 • wzmacniają wytrzymałość i siłę zębów.

Dodatkowo oszczędzamy czas i nerwy, ponieważ nie musimy codziennie szczotkować zębów. Niestety mało który pies lubi ząbkową pielęgnacje. 

Samo żucie zabawek nie wystarczy, aby zapewnić stuprocentową ochronę. Regularne czyszczenie, szczotkowanie i kontrole są niezbędne, więc wykorzystywanie zabawek do żucia może być wyłącznie skutecznym zamiennikiem. 

4. Początki szczotkowania zębów u psa 

Jak wybrać szczoteczkę i pastę do zębów? 

Szczoteczka – najlepszym rodzajem szczoteczki będzie ta z dwoma głowicami. Jeśli szczotki nachylone są pod kątem około 45 stopni, tym lepiej dla ząbków naszego psiaka. 
Pasta – to ważne, NIE UŻYWAJ zwykłej ludzkiej pasty do zębów. Większość tradycyjnych produktów posiada fluor, który jest trujący dla psów. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć specjalne pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, które przeznaczone są specjalnie dla czworonogów. Możemy również sami stworzyć pastę na bazie kaolinów i oleju, na przykład z łososia.

Jak nauczyć i przyzwyczaić psa do szczotkowania zębów? 

Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość! 

 • Dobrym rozwiązaniem jest mycie zębów o stałych godzinach. Najlepiej w porze, w której nasz psiak czuje się najbardziej komfortowo. 
 • Na początku musimy podchodzić do sprawy powoli i spokojnie. Jeśli pies zdenerwuje się podczas czyszczenia, powinniśmy przestać. Nawet w przypadku, kiedy nie skończyliśmy szczotkowania. 
 • Z każdym dniem możemy wydłużać czas mycia zębów i nagradzać naszego czworonożnego przyjaciela małymi nagrodami w postaci zdrowych smakołyków. 

Trzeba pamiętać, że podczas szczotkowania zębów musimy być ostrożni i delikatni, aby nie zrazić psa do tej czynności.

Kiedy należy niezwłocznie udać się do weterynarza? 

Niezależnie od tego, jak często szczotkujemy zęby naszemu pieskowi, wizyta kontrolna u weterynarza ze sprawdzeniem stanu uzębienia jest absolutnie niezbędna. Jednak są momenty, w których należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Jeśli zauważymy następujące objawy, spotkanie z weterynarzem powinno zostać zaplanowane błyskawicznie. 

 • nieświeży, nieprzyjemny oddech
 • zmiany w nawykach żywieniowych 
 • skrobanie łapą po twarzy
 • nadmierne ślinienie się
 • wypadanie zębów
 • ukruszenia, złamania i inne uszkodzenia zębów
 • czerwone, opuchnięte i krwawiące dziąsła
 • żółto-brązowa skorupa kamienia nazębnego wzdłuż linii dziąseł

Przeprowadzaj okresowe badanie stomatologiczne! Raz na jakiś czas zabieraj swojego psiaka do weterynarza na ogólne badanie stanu zębów i dziąseł. Lepiej zapobiegać niż leczyć. To odwieczna zasada, którą zna każdy i sprawdza się zarówno w przypadku ludzi, jak i psów.

Warto regularnie:

 • myć psie zęby, 
 • kontrolować stan uzębienia,
 • dbać o odpowiednie odżywianie czworonoga. 

Zdrowy psiak, to szczęśliwy psiak. Działania profilaktyczne w zakresie czyszczenia uzębienia to także oszczędność dla naszego portfela. Zdecydowanie bardziej opłaca nam się inwestować w odpowiednią karmę, zabawki i akcesoria do mycia niż wydawać tysiące złotych na specjalistyczne i skomplikowane leczenie, które dodatkowo jest dla psa bardzo uciążliwe. Zadbajmy o zdrowie i samopoczucie naszych przyjaciół, tak jak oni dbają o to, abyśmy byli szczęśliwi i nie czuli się samotnie.

jak dbać o psie zęby

Dodaj komentarz