Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       ROZUMIEM

Czy psy śnią? Przewodnik po psim śnie

Czy psy śnią? Przewodnik po psim śnie

Odpowiedź na to pytanie „Czy psy śnią” od dziesięcioleci nurtuje właścicieli czworonogów. Wiele osób miało z pewnością okazję zobaczyć, jak ich psi przyjaciel przebierał podczas snu łapkami, jakby kogoś gonił. Wbrew pozorom to bardzo częsty widok, który ma swoje przyczyny. Jesteście ciekawi jakie? Przeczytajcie poniższy artykuł.

czy psy śnią

Jak dużo czasu na sen poświęcają psy?

Psy poświęcają na sen znacznie więcej czasu, niż ludzie co z łatwością możemy zauważyć. Przeciętny pies śpi aż 15 godzin dziennie.

Na ilość snu u psa wpływa:

  • wiek
  • wielkość
  • rasa
  • stan zdrowia

Szczeniaki oraz psi seniorzy śpią znacznie dłużej niż nasi przyjaciele w średnim wieku. Szczenięta mogą spać nawet 20 godzin na dobę! Wynika to z dużej ilości nowych bodźców, po których muszą się dobrze zregenerować.

sleeping puppies frenchie

Bardzo duży wpływ na ilość snu ma wielkość zwierzaka. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że duże psy potrzebują znacznie więcej czasu, by się zregenerować i odpocząć niż małe pieski. Jest to o tyle ciekawe odkrycie, że dzięki niemu możemy dopasować rasę psa do naszych preferencji i stylu życia.

Chore psy i ciężarne suczki odczuwają większą potrzebę snu od w pełni zdrowych psów. Ponadto sen psich seniorów może być zaburzony wszelkimi dolegliwościami (bóle stawów, kręgosłupa, reumatyczne).

Bezdech senny

Buldogi francuskie mogą cierpieć na bezdech senny. Buldog francuski to pies w typie brachycefalicznym co oznacza, że budowa anatomiczna jego głowy cechuje się kwadratową czaszką oraz skróconą i spłaszczoną kufą. Bezdech senny objawia się budzeniem i łapczywym łapaniem powietrza lub nawet duszeniem psa! Wykonanie zabiegu chirurgicznego, który skoryguje występujące anomalie, znacząco poprawi komfort życia psa. Jeśli Twój Buldog cierpi na bezdech, koniecznie skonsultuj się z dobrym weterynarzem.

sleeping french bulldog

Czy psy śnią? Tak!

Na poziomie strukturalnym mózgi psów są podobne do mózgów ludzi. Podczas snu wzorce fal mózgowych psów są podobne do tych obserwowanych u ludzi. Sen człowieka dzieli się na dwie główne fazy: NREM i REM. Psy podobnie jak i my i inne zwierzęta przechodzą kilka cykli snu.

Faza NREM (non-rapid eye movement): faza charakteryzującą się wolnymi ruchami gałek ocznych. Mózg wypoczywa, a jego aktywność spada. Zaczyna się przyjemne odprężenie. Pies zasypia.

Faza REM: faza zwana snem paradoksalnym. W tym czasie mózg jest o wiele bardziej aktywny niż na jawie. To właśnie REM sprawia, że nasze i psie głowy produkują sny.

sleep frenchie

Czworonogi bardzo często podczas sennych marzeń popiskują, szczekają i przebierają łapami, co jest dość zabawnym widokiem. Cykl powtarza się w ciągu kilkugodzinnego spania parę razy.

Psy potrzebują mniej czasu niż ludzie na zapadnięcie w stan głębokiego snu. Zajmuje im to od 10 do 20 minut, a czas ten zależy od wielkości psa.

W rzeczywistości, gdyby psy nie śniły, byłoby to znacznie większym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że ostatnie dowody sugerują, że zwierzęta, które są prostsze i mniej inteligentne niż psy, wydają się śnić.

Badania na szczurach

W 2001 roku Matthew Wilson i Kenway Louie z Instytutu Technologicznego w Massachusetts przeprowadzili badania na szczurach, które miały dowieść tego, że zwierzęta te posiadają sny.

Cały proces polegał na sprawdzeniu za pomocą specjalnych elektrod poziomu hipokampu podczas próby wydostania się z labiryntu. Jak się później okazało, ich poziom był w fazie REM tak wysoki, jak podczas wysiłku związanego z treningiem. Właśnie wtedy pojawiają się marzenia senne. O czym mogą śnić szczury? Prawdopodobnie o tym czego nauczyły się podczas dnia.

Mózg psa jest dużo bardziej rozbudowany niż mózg szczura, można więc na tej podstawie stwierdzić, że czworonogi mają swoje psie sny.

O czym śnią psy?

To pytanie jest jednym z najciekawszych i najbardziej skomplikowanych, jakie kiedykolwiek można było zadać. Niestety nasze czworonogi nie mogą się z nami podzielić swoimi sennymi marzeniami, jednak z ich ruchów można odczytać pewne schematy.

Bardzo często można zauważyć, że nowo narodzone szczeniaki podczas snu mają odruch ssania. Może to świadczyć o tym, że śnią o jedzeniu, czyli czynności absolutnie podstawowej w tej fazie życia.

buldogi francuskie
Drzemka Kenzo i Zibi

O czym śnią psy? Przeważnie o swoim opiekunie 😃 

Według dr Deirdry Barrett (psycholożka kliniczna i ewolucyjna na wydziale medycyny Uniwersytetu Harvarda), psy śnią o tym, co robiły podczas dnia. Twierdzi także, że przed oczami psów niemal zawsze ukazuje się twarz właściciela. Jak mówi Barrett: „Jeśli Twój piesek przebiera intensywnie łapami to znak, że wizualizuje sobie zabawę z tobą albo dokuczanie Ci”.

Badania Michaela Henneseya wykazały, że pies jest bardziej przywiązany do swojego opiekuna niż innego psa, z którym mieszka. Relacja psa z człowiekiem skutkuje wydzielaniem się oksytocyny, czyli hormonu miłości.

Bieganie, zabawa z właścicielem lub innymi zwierzakami to więc najbardziej prawdopodobne senne marzenia naszych czworonogów. Na rodzaj snów nie ma wpływu rasa, bez względu na to, czy jest to buldog francuski, owczarek niemiecki, czy zwykły kundelek, sny mogą być podobne.

śpiący buldog

Wielkość psa ma znaczenie dla ilości snu, ale także częstotliwości śnienia. Mniejsze rasy śpią krócej, ale śnią częściej, ponieważ każda z faz snu jest krótsza niż u większych psów. Małe psy mogą śnić o zabawie nawet co 10 minut! Natomiast większe psy jak np. dog niemiecki będą pogrążone w marzeniach sennych co ok. 90 minut.

Jednym z mitów jest przekonanie, że nasze czworonogi podczas sennych marzeń próbują złapać zająca. Jest to bardzo niedorzeczne i nie ma żadnego naukowego potwierdzenia. Jak bowiem można wytłumaczyć, że buldog francuski, który nigdy w życiu nie gonił zająca, beztrosko o nim śni.

Jak sprawdzić czy pies ma sny?

Czworonogi bardzo często zaczynają swoje senne marzenia już po 10-20 minutach od zaśnięcia. Jeżeli więc chcecie zaobserwować senne marzenia swoich zwierząt, to warto poczekać, aż pies zaśnie i obserwować jego zachowanie. Najczęściej podczas snu czworonogi ruszają nogami. Pamiętajcie jednak, że zwierzęta budzą się znacznie częściej niż ludzie, przez co ciężko może być nam zauważyć symptomy pierwszego snu.

frenchie in pyjamas

Pamiętajcie również, że psy podobnie jak i ludzie mogą mieć koszmary. Warto więc zadbać o to, aby nasze zwierzaki zawsze miały obok siebie przedmioty, które lubią i dobrze się im kojarzą. To pomoże im się uspokoić i ponownie zasnąć spokojniejszym snem.

Jak ważny dla naszych psów jest spokojny sen?

Sen jest dla psów równie ważny, jak i dla ludzi. Podczas niego regenerują siły, odpoczywają i relaksują się. Bardzo ważne więc by nie wybudzać ich na siłę. To może bowiem powodować nieprzyjemne uczucie u naszych czworonożnych przyjaciół.

sleeping frenchie

Dodatkowym ryzkiem, jakie może przy tym wystąpić, jest pogryzienie. Pamiętajmy, że podczas gwałtownej pobudki pies jest zdezorientowany i nerwowy, przez co może zaatakować właściciela lub dziecko. Wpływ na takie zachowanie może mieć to, o czym czworonóg w danym momencie śni.

Przy nagłym wybudzeniu granica pomiędzy snem a rzeczywistością zaciera się i pies może zareagować całkowicie nieprzewidywalnie. Ważne więc stosować się do zasady ograniczonego kontaktu ze śpiącymi zwierzętami, tak by nie generować niepotrzebnego ryzyka dla zdrowia naszego i naszych pupili.

Jeśli chcesz, aby Twój Buldog dobrze spał, pamiętaj o zapewnieniu mu aktywnego dnia i odpowiedniej dawki ruchu.

Dodaj komentarz